advertiser content
advertiser content

TRAER -- The Vinton-Shellsburg Viking wrestlers kept up their hot streak Saturday. Coming on the heels of their double-dual meet sweep of Center Point-Urbana and Benton Community on Thursday, the Vikes won three individual titles, added three runner-up finishes and took second-place team honors at the North Tama Invitational.

Aldin Swanson won the 106-pound championship, while 132-pounder Damon Swenson and 138-pounder Brady Ortner picked up titles as well. 113-pounder Carter Lamont, 145-pounder Bryce Radeke and 285-pounder Caleb Rouse all added sivler medals to the totals, as the Vikings amassed 167 points, finishing just off the pace of team champion Hudson, who finished with 179.


TEAM SCORES: 1. Hudson, 179; 2. VINTON-SHELLSBURG, 167; 3. Sigourney-Keota, 162; 4. BGM, 134.5; 5. Columbus Catholic, 132; 6. North Tama, 122; 7. Des Moines Roosevelt, 68; 8. Baxter, 66; 9. Montezuma, 27.5.


106

Aldin Swanson (23-9) placed 1st and scored 26.0 team points.

Round 1 - Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-9 won by fall over Kennedyy Pahl (Des Moines Roosevelt) 8-13 (Fall 0:33)

Round 2 - Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-9 won by fall over Mason Burr (Columbus Catholic) 10-12 (Fall 0:50)

Round 3 - Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-9 won by fall over Bode Astelle (BGM) 4-5 (Fall 0:22)

Round 4 - Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-9 won by fall over Brody King (Hudson) 14-14 (Fall 1:04)

Round 5 - Aldin Swanson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-9 won by fall over Case Monat (North Tama) 23-3 (Fall 1:15)


113

Carter Lamont (26-7) placed 2nd and scored 16.0 team points.

Round 1 - Carter Lamont (Vinton-Shellsburg, Vikings) 26-7 won by fall over Sawyer Callahan (BGM) 23-8 (Fall 1:23)

Round 2 - Carter Lamont (Vinton-Shellsburg, Vikings) 26-7 won by fall over Christian Dronebarger (North Tama) 17-12 (Fall 2:47)

Round 3 - Gavin Reed (Columbus Catholic) 33-6 won by decision over Carter Lamont (Vinton-Shellsburg, Vikings) 26-7 (Dec 10-7)


126

Graham Henkle (18-14) placed 5th and scored 11.0 team points.

Round 1 - Carter Boeding (Hudson) 9-16 won by fall over Graham Henkle (Vinton-Shellsburg, Vikings) 18-14 (Fall 3:45)

Round 2 - Graham Henkle (Vinton-Shellsburg, Vikings) 18-14 won by fall over Austin Shaull (BGM) 5-11 (Fall 2:43)

Round 3 - Daniel Mc Laughlin (Sigourney-Keota) 26-15 won by fall over Graham Henkle (Vinton-Shellsburg, Vikings) 18-14 (Fall 1:42)

Consolation Bracket - Graham Henkle (Vinton-Shellsburg, Vikings) 18-14 won by fall over anthony Roman (Des Moines Roosevelt) 0-10 (Fall 0:39)

5th Place Match - Graham Henkle (Vinton-Shellsburg, Vikings) 18-14 won by fall over Joey Glandon (Sigourney-Keota) 6-5 (Fall 2:51)


132

Damon Swenson (23-6) placed 1st and scored 26.0 team points.

Round 1 - Damon Swenson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-6 won by fall over Joseph Kowfie (Columbus Catholic) 4-18 (Fall 1:58)

Round 2 - Damon Swenson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-6 won by fall over Braden McCullough (Hudson) 11-15 (Fall 1:00)

Round 3 - Damon Swenson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-6 won by fall over Curtis Gliem (Baxter) 16-14 (Fall 1:52)

Championship Bracket - Damon Swenson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-6 won by fall over Shamus Keller (BGM) 23-12 (Fall 1:35)

1st Place Match - Damon Swenson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 23-6 won by fall over Reid Molyneux (Sigourney-Keota) 17-8 (Fall 3:04)


132

Alex Guenther (13-12) placed 5th.

Round 1 - Reid Molyneux (Sigourney-Keota) 17-8 won by fall over Alex Guenther (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-12 (Fall 1:35)

Round 2 - Shamus Keller (BGM) 23-12 won by fall over Alex Guenther (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-12 (Fall 2:57)

Round 3 - Alex Guenther (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-12 won by fall over Drayke Podhajsky (North Tama) 11-18 (Fall 3:56)

Consolation Bracket - Alex Guenther (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-12 won by fall over Joseph Kowfie (Columbus Catholic) 4-18 (Fall 3:46)

5th Place Match - Alex Guenther (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-12 won by fall over Drayke Podhajsky (North Tama) 11-18 (Fall 5:24)


138

Brandt Dickinson (9-25) placed 6th.

Round 1 - Cincere Clark (Des Moines Roosevelt) 9-4 won by fall over Brandt Dickinson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 9-25 (Fall 5:31)

Round 3 - Brandt Dickinson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 9-25 received a bye () (Bye)

Round 4 - Sam Hackett (Columbus Catholic) 21-7 won by fall over Brandt Dickinson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 9-25 (Fall 0:34)

Round 5 - Brandt Dickinson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 9-25 won by fall over Mason Maschmann (BGM) 24-13 (Fall 0:53)

5th Place Match - Nathan Kucera (North Tama) 18-12 won by fall over Brandt Dickinson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 9-25 (Fall 0:31)


138

Brady Ortner (31-6) placed 1st and scored 24.0 team points.

Round 1 - Brady Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 31-6 won by tech fall over Brad Matthews (Baxter) 11-17 (TF-1.5 6:00 (15-0))

Round 2 - Brady Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 31-6 won by fall over Trey Jochumsen (Hudson) 11-10 (Fall 5:28)

Round 4 - Brady Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 31-6 won by fall over Ella Anderson (Columbus Catholic) 1-8 (Fall 0:16)

Round 5 - Brady Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 31-6 won by fall over Nathan Kucera (North Tama) 18-12 (Fall 1:55)

1st Place Match - Brady Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 31-6 won by decision over Sam Hackett (Columbus Catholic) 21-7 (Dec 7-2)


145

Bryce Radeke (20-15) placed 2nd and scored 20.0 team points.

Round 2 - Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg, Vikings) 20-15 won by fall over Kenneth Mead (Des Moines Roosevelt) 8-4 (Fall 0:40)

Round 3 - Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg, Vikings) 20-15 won by fall over Cole Sheperd (Hudson) 7-7 (Fall 0:54)

Round 4 - Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg, Vikings) 20-15 won by fall over Tanner Shanks (Baxter) 1-16 (Fall 1:25)

Round 5 - Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg, Vikings) 20-15 won by fall over Ethin Sanders (Des Moines Roosevelt) 7-9 (Fall 0:43)

1st Place Match - Evan Dawson (Sigourney-Keota) 26-15 won by decision over Bryce Radeke (Vinton-Shellsburg, Vikings) 20-15 (Dec 9-2)


152

Brant Ortner (2-18) placed 7th and scored 1.0 team points.

Round 1 - Hunter Norris (Des Moines Roosevelt) 15-6 won by fall over Brant Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 2-18 (Fall 3:57)

Round 2 - Logan Rausch (North Tama) 19-10 won by fall over Brant Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 2-18 (Fall 0:59)

Round 3 - Cooper Winter (BGM) 12-15 won by fall over Brant Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 2-18 (Fall 5:23)

Consolation Bracket - Talan Zickefoose (Sigourney-Keota) 16-12 won by fall over Brant Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 2-18 (Fall 0:48)

7th Place Match - Brant Ortner (Vinton-Shellsburg, Vikings) 2-18 received a bye () (Bye)


160

Cayden Kelley (5-22) placed 7th and scored 3.0 team points.

Round 1 - Tate Entriken (Hudson) 31-2 won by fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg, Vikings) 5-22 (Fall 0:18)

Round 2 - Cole Norris (Des Moines Roosevelt) 11-8 won by tech fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg, Vikings) 5-22 (TF-1.5 4:10 (20-4))

Round 3 - Callyn Bishop (Baxter) 13-15 won by fall over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg, Vikings) 5-22 (Fall 2:48)

Consolation Bracket - Cody Samson (Baxter) 7-14 won by decision over Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg, Vikings) 5-22 (Dec 6-5)

7th Place Match - Cayden Kelley (Vinton-Shellsburg, Vikings) 5-22 won by injury default over Jack Christianson (Hudson) 4-9 (Inj. 0:00)


170

Curtis Erickson (17-13) placed 4th and scored 11.0 team points.

Round 1 - Noah Weber (North Tama) 14-7 won by major decision over Curtis Erickson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 17-13 (MD 15-7)

Round 2 - Curtis Erickson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 17-13 won by fall over terrance Wesseh (Des Moines Roosevelt) 1-4 (Fall 1:47)

Round 3 - Curtis Erickson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 17-13 won by fall over Gavin Richter (Hudson) 13-19 (Fall 3:34)

Round 4 - Carson Hartz (Columbus Catholic) 34-5 won by fall over Curtis Erickson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 17-13 (Fall 2:49)

Round 5 - Cade Molyneux (Sigourney-Keota) 16-11 won by fall over Curtis Erickson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 17-13 (Fall 3:16)


195

Taylor Anderson (7-20) placed 5th and scored 9.0 team points.

Round 1 - Cade Streigle (Sigourney-Keota) 30-10 won by fall over Taylor Anderson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 7-20 (Fall 1:11)

Round 2 - Keegan Davis (Des Moines Roosevelt) 13-9 won by fall over Taylor Anderson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 7-20 (Fall 1:15)

Round 3 - Taylor Anderson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 7-20 won by fall over Layne Jocom (BGM) 10-17 (Fall 1:56)

Consolation Bracket - Taylor Anderson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 7-20 received a bye () (Bye)

5th Place Match - Taylor Anderson (Vinton-Shellsburg, Vikings) 7-20 won by fall over Sam Norris (Des Moines Roosevelt) 9-12 (Fall 3:48)


220

Clayton McKenna (0-5) placed 6th.

Round 1 - Connor Knudtson (Columbus Catholic) 23-16 won by fall over Clayton McKenna (Vinton-Shellsburg, Vikings) 0-5 (Fall 0:38)

Round 2 - LJ Henkle (BGM) 28-8 won by fall over Clayton McKenna (Vinton-Shellsburg, Vikings) 0-5 (Fall 0:50)

Round 3 - Blake Johnson (Hudson) 26-3 won by fall over Clayton McKenna (Vinton-Shellsburg, Vikings) 0-5 (Fall 0:24)

Round 4 - Martavious Knox (Montezuma) 10-10 won by fall over Clayton McKenna (Vinton-Shellsburg, Vikings) 0-5 (Fall 1:25)

Round 5 - Micah Kearns (Baxter) 14-10 won by fall over Clayton McKenna (Vinton-Shellsburg, Vikings) 0-5 (Fall 0:16)


285

Caleb Rouse (13-8) placed 2nd and scored 20.0 team points.

Round 1 - Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-8 won by fall over Kennen Roadcap (Montezuma) 19-11 (Fall 1:31)

Round 2 - Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-8 won by fall over Aiden McFadden (Baxter) 15-11 (Fall 1:35)

Round 3 - Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-8 won by fall over Brent Bartlett (Hudson) 7-6 (Fall 0:55)

Championship Bracket - Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-8 won by fall over Brice Taylor (BGM) 6-6 (Fall 0:29)

1st Place Match - Xander Bradley (North Tama) 21-4 won by decision over Caleb Rouse (Vinton-Shellsburg, Vikings) 13-8 (Dec 3-0)


Next Sports Article
VSU Conference Swim Meet

Previous Sports Article
Duck, Duck, Goose...at 100 miles an hour...

Comments

Submit a Comment

Please refresh the page to leave Comment.

Still seeing this message? Press Ctrl + F5 to do a "Hard Refresh".

advertiser content advertiser content advertiser content
advertiser content